Káva o deviatej

Káva o deviatej je séria online diskusií so zaujmavými hosťami. Zapojiť sa môžete aj vy, a to každý štvrtok o deviatej cez našu FB skupinu SamoUK. Pozrite si záznamy z našich káv, nechajte sa inšpirovať a pridajte sa k nám.

Erik Láštic: Vládnutie a politika v čase pandémie

„Poďme spolu nahlas pouvažovať o tom, čo sme sa počas pandémie dozvedeli o vládnutí a politike na Slovensku a vo svete a čo z toho má potenciál zmeniť to, ako politické systémy fungujú,“ takto načrtol politológ Erik Láštic tému jeho KÁVY O DEVIATEJ. Vedúci katedry politológie z Filozofickej fakulty UK chce tiež poukázať na to, ako by mohol vyzerať „nový normál“ po pandémii. Máte aj vy nejakú predstavu?

Milan Banyár: Značka a logo

Vedeli ste, že niektoré spoločnosti majú ochrannú známku na tvary aj farby? Alebo že značku si môžeme predstaviť ako osobnosť s určitými povahovými črtami? Toto a oveľa viac o značkách a vizuálnej identite nám porozprával Milan Banyár z Katedry marketingovej komunikácie Filozofickej fakulty UK.

Juraj Tekel: Fyzikálne mýty

Teoretický fyzik Juraj Tekel z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK vyvrátil všeobecne zaužívané mýty, no odpovedal aj na otázky o astrofyzike a kvantovej mechanike. Dozvedeli sme sa, že kvapka vody má v skutočnosti tvar bochníka chleba, že singularita je nekonečné zakrivenie časopriestoru alebo iba neúplnosť v teórii relativity.

Andra Cox: Nenávistné prejavy na internete

Andrea Cox z DigiQ nám priblížila, ako funguje boj proti nenávistným prejavom na sociálnych sieťach a ako môže každý z nás pomôcť. Tiež sme trochu nazreli do zákulisia fungovania Facebooku a nahlasovania príspevkov.

Vladimír Bilčík: Európsky parlament v zápase s koronavírusom

Nestáva sa nám často, že dostaneme odpovede na naše otázky týkajúce sa politiky EÚ z prvej ruky. Ešte výnimočnejšie je, keď nám informácie o krokoch a postojoch EÚ porozpráva poslanec Európskeho parlamentu pri rannej káve. Vladimír Bilčík nám prezradil, ako Európsky parlament funguje na diaľku, ale aj ako bude riešiť sociálne a ekonomické dopady spojené s pandémiou koronavírusu či s akou pomocou môžeme počítať.