Zaži vysokú školu na vlastnej koži

Nie ste ešte maturantky alebo maturanti a hľadáte program na dni, kedy je škola počas maturít pre vás zatvorená? Zažite vysokú školu na vlastnej koži! A to rovno na Univerzite Komenského v Bratislave.

Aj tento rok pre vás pripravujeme mnoho zaujímavých prednášok, vďaka ktorým sa z vás stanú študenti a študentky najväčšej univerzity na Slovensku.

Uvidíme sa
21. mája a 28. mája 2024

v Hlavnej budove UK na Šafárikovom námestí č. 6 v Bratislave.
Program zverejníme čoskoro.

Ukážky prednášok z minulých ročníkov

Sval – najväčší orgán v tele

„Aktívna svalová hmota produkuje špeciálne hormonálne látky a reguluje metabolizmus, pomáha dožiť sa vyššieho veku či zvyšuje šance na prekonanie rakoviny. V tejto prednáške sa okrem iného dozviete viac o tom, ako sval skúmame, ako sa dá čítať jeho „reč“ a ako vyzerá – od makroskopickej až po mikroskopickú úroveň.“

Ako si postaviť podnik pomocou procesov?

Dá sa podnik postaviť ako LEGO? Vieme zabezpečiť, aby podnik stál na pevných základoch a zároveň aj, aby každú kocku LEGA efektívne využíval.  S použitím softvéru si ukážeme príklady, ako dokážeme podniky riadiť pomocou zefektívňovania procesov.

Ako môže právo pomôcť pri šírení dezinformácií?

„Dezinformácie sú dnes jednou z najväčších regulačných výziev, na ktorej je evidentné, že právo je pomalšie ako dynamické spoločenské vzťahy. Ako by ale právo mohlo pomôcť s cieľom minimalizovať vplyv dezinformácií na spoločnosť? Kedy ide o porušenie slobody prejavu alebo práva na informácie?

Cesta k účinnému a bezpečného lieku

Liek je fascinujúci a nesmierne hodnotný produkt ľudského umu a snaženia. Od lieku spravidla očakávame, že vylieči naše ochorenie, alebo nám ho pomôže diagnostikovať, alebo nám dokonca pomôže ochoreniu predísť. Prezentácia priblíži, čo všetko liek dokáže, aby sa mohol zdravotník spoľahnúť, že pacientovi poskytuje (a zároveň, aby sa pacient mohol spoľahnúť, že užíva) liek, ktorý je najideálnejším na jeho zdravotný stav.

Mladí a demokracia

V posledných 10 rokoch sa mladým ľuďom v Európe začalo dostávať viac pozornosti a to ako zo strany európskych inštitúcií, tak aj národných vlád. Dôvodom boli najmä problémy s vysokou nezamestnanosťou mladých, ale tiež s nárastom podpory radikálnych a extrémistických politických zoskupení naprieč Európou. V tejto prednáške sa pozrieme bližšie na to, či možno na Slovensku hovoriť o príklone mladých ľudí k extrémizmu a celkovo, aké sú postoje mladých ľudí k demokracii.

Holokaust na Slovensku v rokoch 1939 – 1945

Prednáška sa zaoberá stručnými dejinami protižidovských perzekúcií v rokoch 1939  1945, ktoré vyvrcholili vraždami slovenských občanov v nacistických vyhladzovacích táboroch.

TEDxUniverzitaKomenského

K životu na univerzite nepatria iba prednášky z rozvrhu. Veľmi rýchlo zistíte, že vaše fakulty alebo celá univerzita participujú na zaujímavých projektoch, konferenciách a diskusiách. Jedným z výnimočných podujatí je aj svetoznámy TEDx. Rečníci na pódiu predstavujú svoje životné príbehy, inšpiratívne myšlienky, nápady a prelomové okamihy.